خانه شیشه ای فیلیپ جانسون با ابعاد و اندازه ی عالی و سادگی اش به عنوان یکی از اولین شاهکارهای معماری مردن شناخته شده است. جانسون این ملک 47 هکتاری در نیو کانان، یکی از ایالات آمریکا ساخته است. این خانه در 1949 طبق طرح جانسون کامل شد. سطح این بنای یک طبقه 32 در 56 است که از کف زمین تا پشت بام 18 فوت اتفاع دارد و از سطح زمین تا سقف با شیشه پوشانده شده است، که این شیشه ها میان استیل محکم قرار گرفته است.
فضای داخلی خانه شیشه ای کاملا با بیرون در ارتباط است به جز قسمت استوانه ای سنگی که از یک سو به حمام و از طرف دیگر به شومینه مرتبط است. ارتفاع کف تا سقف بنا از داخل ده و نیم فوت است و ساختار آجری از بالا به پایین آمده است. زمین از آجر قرمز پوشیده شده و ده اینچ از سطح زمین بالاتر است. دیگر تقسیمات داخل خانه و کنار حمام شامل کابینت و قفسه کتاب است که خانه را به اتاقی یک خوابه تبدیل کرده است. این موضوع تهویه ی هوا و نورر را در چهار طرف خانه مهیا می کند. فضای خانه به شش بخش تقسیم شده است. 
در این بنا تقریبا هیچ دیواری وجود ندارد و سطح بام اصلی ترین عنصر تعریف کننده فضاست. ساخت این خانه 2 سال به طول انجامیده است. خانه ی شیشه ای فیلیپ جانسون در حال حاضر میزبان بنیاد ملی حفظ آثار تاریخی آمریکا است.

در ادامه تصاویری از این خانه را مشاهده می کنید.

 

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

7

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته بندی مطالب