یکی از وسایلی که به سهولت در جابجایی کمک می کند پله برقی است. بیشترین استفاده این وسیله در مکان های عمومی می باشد و بودن این وسیله در یک مکان، مزیت محسوب می شود.تفاوت عمده این دستگاه با آسانسور در تعداد افراد در جابجایی است و همچنین آسانسور در محیطی بسته ولی پله برقی محیطی باز است؛ از لحاظ بروز خطرات احتمالی نیز خطرات پله برقی از آسانسور کمتر به نظر می رسد.

 

 

001

امروزه در اکثر ساختمان های تجاری و فروشگاه ها این وسیله دیده می شود و در رونق آنها بدون تاثیر نیست. بهترین حالت استفاده از این وسیله زمانی است که بتواند افراد را تا محل ابتدایی یعنی تا مبدأ هدایت کند.

 

 

002
اولین پله برقی توسط جس و لیورنو در سال ۱۸۸۱ میلادی در ایالات متحده آمریکا ساخته‌شد و از آن برای انتقال نرده های چوبی و میله‌های فلزی به درون کشتی‌ها استفاده می‌شد. نام پله برقی برای نخستین بار در سال ۱۹۰۰ میلادی برای پله متحرکی به کار گرفته شد که در یک نمایشگاه در پاریس به نمایش گذاشته شده بود. بالاترین ارتفاع پله‌های برقی امروزی حدود 18 متر می باشد.

 

 

 

003
این وسیله از پله هایی که به صورت افقی به یکدیگر چسبیده اند تشکیل شده است و تعداد آنها دوبرابر آن چیزیست که ما می بینیم، به این معنی که نصف دیگر په ها همیشه در زیر هستند و به صورت چرخنده دائما در حال تکرارند.

 

 

 

004
پله برقی می تواند بر سه قسم باشد : در محیط کاملا باز و خارج از ساختمان، در محیط نیمه باز مثل پله هایی برای پل های عابر پیاده و محیط های کاملا بسته مانند پله های داخل ساختمان. که این نوع این اقسام در نوع ساخت پله تاثیر می گذارد، برای مثال پله هایی که در معابر عمومی هستند بسیار تقویت شده و با توانایی بالای تحمل وزن و بدی هوا ساخته می شوند.

 

 

 

005
این دستگاه با موتوری الکتریکی کار می کند . در دو طرف پله های آن ( استپ) دو چرخ وجود دارد که روی یک زنجیر چرخنده قرار می گیرند. خود این زنجیر به شفت اصلی متصل است و شفت به وسیله زنجیر موتور به خود موتور متصل می شود.

 

 

 

006
پله های برقی دارای ترمز مغناطیسی نیز هستند و برای جلوگیری از صدمه زدن به خودش و افراد روی آن دارای وسیله ای هستند که برای محدود کردن حرکت محور هایشان و همچنین برای تعیین مختصات مبدا محور از آن استفاده می گردد.

 

 

 

007
برای نصب پله برقی از اسکلت خود این وسیله برای پایه ها استفاده می شود و برای قسمت های پله مانند از هیچگونه پیچ و یا جوشکاری استفاده نمی شود. برای پله هایی که ارتفاعشان زیاد است در قسمت میانی، یک پایه قرار می دهند. به یاد داشته باشیم که این وسیله مانند همه وسایل مکانیکی هر چند وقت یک بار به سرویس و بررسی تخصصی نیاز دارد.

 

 

 

008
از دیواره های این پله برقی می توان به عنوان برد تبلیغاتی استفاده نمود. زیرا پله هایی که در معابر عمومی هستند در معرض بازدید افراد زیادی قرار می گیرند و از نظر تبلیغاتی می تواند وسیله ای منحصر به فرد باشد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته بندی مطالب