titr

شب یلدا یا شب چله بلندترین شب سال در نیم کره ی شمالی زمین است. این شب از غروب آخرین روز پائیز تا طلوع آفتاب در نخستین روز زمستان ادامه دارد.این شب یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است.

 

1a
1. یلدا واژه ایست به معنای تولد، برگرفته از زبان سریانی که شاخه های متداول زبان "آرمی" یکی از زبان های رایج در منطقه ی خاورمیانه بوده است. واژه ی "یلدا" به معنای زایش و تولد است. ایرانیان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می شوند و تابش نور ایزدی فزونی می یاد، آخر پائیز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردند. ازاین رو به دهمین ماه سال دی" دی در دین زرتشتی به معنی دادارو و آفریننده" می گفتند که ماه تولد خورشید بود.

 

2
2. از نظر طب سنتی ایران، در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود، میوه ی مخصوص این شب کدوتنبل می باشد که دارای طبیعت گرم می باشد.

 

3
3. جشن یلدا در ایران امروزه همانند آئین کهن برگزار می گردد. اعضای خانواده و اقوام در این شب در کنار یکدیگر جمع می شوند و به گرفتن فال حافظ؛ داستان خوانی و متل گوئی می پردازند. آئین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه ی نمادی دارند و نشانه ی برکت، تندرستی، فزونی وشادکامی هستند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته بندی مطالب