اگر که به پرورش و زینت دادن گیاهان گوشتی علاقه دارید و مایل هستید که در زینت بخشی و طراوت آنها نیز تنوع داشته باشید با روش های زیر با ما همراه باشید. اگر هم که تازه به دنیای گل و گیاه وارد شده اید برای ساخت باغچه ای کوچک از گیاهان گوشتی در منزلتان به ما بپیوندید.
گیاهان گوشتی از جمله گیاهانی هستند که آب را در ریشه یا ساقه یا برگ خود نگه می دارند و این خود باعث می شود که در شرایط سخت و آب و هوای بد، خودشان را حفظ کنند. از دیگر ویژگی های این نوع گیاهان، تنوع در رنگ و شکلشان است. از جمله گیاهان گوشتی، گیاهانی همچون آلوئه ورا، آئونیوم، گاستریا، آگاو و ... می باشند. در ضمن کاکتوس ها هم زیر مجموعه ای از این نوع گیاهان هستند. نگهداری از این گیاهان سرسخت، کار دشواری نیست.

 

 

 

 

001
سوزان کامرون صاحب گلخانه ای در نیویورک از طرفداران بزرگ این گیاهان است. او معتقد است ساخت گلدان ها و بتغچه های کوچکی این گیاهان راهی سرگرم کننده و نشاط آور می باشد و حتی کسانی که محل زندگی کوچک و بدون سرسبزی دارند می توانند با این کار سرسبزی و نشاط را به خانه هایشان بیاورند و دکوراسیون داخلی خود را سرزنده سازند. برای این کار نیاز به وسیله یا گلدان خاصی نیست و برای نزدیکی به سبک مدرن، هرچه گلدان خاص تر باشد بهتر است. مثلا از یک فنجان قهوه، ظرف شکلات یا دسر و ... می توان به عنوان گلدان استفاده کرد.
برای پرورش این گیاهان تنها نکته ای که باید رعایت شود زهکشی خاک و متعادل بودن PH آن است زیرا خاک باید به ونه ای باشد که بتواند نمناکی خود را حفط کند. این کار را می توان با گذاشتن سنگ بین خاک و استفاده از کربن های فعال مثل زغال چوب نم دار انجام داد.

 

 

 

 

002
کامرون با کمک دوستانش که فروشگاه عتیقه جات داشتند شروع به کارهای خلاقانه در انتخاب گلدان ها نمود. تنها مسئله این است که عمق ظرف از 7 سانتی متر کمتر نباشد و اگر از ظرفی که ممکن است زنگ بزند و واکنش شیمیایی انجام دهد استفاده می کنید باید درون ظرف را با پلاستیک بپوشانید تا مانعی برای رشد گیاه بوجود نیاید.

003
این باغچه های مینیاتوری و زیبا را از گا فروشی ها می توانید خریداری کنید ولی اگر به کار با گل و گیاه علاقه دارید این کار را خودتان به راحتی می توانید انجام دهید. در ادامه مواد لازم برای تهیه این باغچه کوچک را نام می بریم.
گل های گوشتی به سلیقه خودتان – گلدانی به سلیقه خودتان – سنگ های کوچک و یا شن – زغال چوب فعال ( موجود در گل فروشی ها ) – خزه ( اختیاری) – صدف یا سایر اقلام تزئینی ( اختیاری)

 

 

 

 

004
برای آنکه گیاهان ما بیش از اندازه تمام رطوبت موجود را دریافت نکنند و رطوبت زمان بیشتری در گلدان باقی بماند می توان از ظرفی شیشه ای استفاده کرد و ابتدا ته آن را 2 تا 3 سانتی متر با سنگ های کوچک و یا شن پوشش داد. روی سنگها حدود یک قاشق چای خوری از کربن فعال که به عنوان فیلتر عمل می کند، بریزید.

005
در گام بعدی 2 تا 3 سنتی متر خاک روی مواد دیگر می ریزیم، در این مرحله می توان بین خاک برای تزئین از چند قطعه خزه استفاده کرد. در ادامه کار روی بقیه مواد، تا حدی که 75 درصد از گلدان پر شود، خاک می ریزیم. گیاه انتخابی ما در اینجا اشوریای سبز می باشد. ابتدا گیاه را از ریشه جدا کرده سپس آن را در گلدان فیکس می کنیم و اطراف ریشه را با خاک احاطه می کنیم.

 

 

 

 

006

 

007

در آخر اگر که به صدف ها علاقه دارید و در سفرهایتان آنها را جمع کرده اید. مقداری از آنها را بین گیاهان و روی خاک برای جلوه بیشتر باغ مینیاتوری خود قرار دهید. برای ظروف عمیق می توان لایه های زیرین را تکرار کرد.

 

 

 

 

008
باغ مینیاتوری تکمیل شده را در بالا می بینید. این گیاهان دوستدار خورشید هستند، ولی به یاد داشته باشید که حرارت بیش از حد به این گیاهان آسیب می رساند. نکته قابل توجه دیگر میزان آب مورد نیاز برای این گیاهان است، آب مورد نیاز برای آنها تا حدی است که خاک نمناک باشد و برای اینکه روی برگها قارچ تولید نشود بهتر است مستقیما به خاک آب بدهید و روی برگ ها نپاشد.

 چند تصویر دیگر :

 

009

 

010

 

012

 

014

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته بندی مطالب