معرفی 7 کتابخانه ی مدرن
کتابخانه ها یک انبار دانش هستند. با مجموعه ی گسترده ای کتاب در یک مکان، فرد برای گسترش افق دید خود و دانستنی های کل جهان فرصت خوبی پیدا می کند. اولین کتابخانه ها که از قدمت آنها بسیار می گذرد امروزه با مرحمت و لطف هنوز زیبا و ایستاده هستند. در این مطلب شما را با کتابخانه هایی مدرن با معماری های خاص آشنا می کنیم.

 

1
1. کتابخانه ی مرکزی سیاتل
ساختمان این کتابخانه بسیار منحصر به فرد است. دارای 11 طبقه با نمائی شیشه ای که به یک شبکه از فولاد پیچیده شده است. در این ساختمان امکاناتی همانند IT و ارتباطات، امنیت، مشاوه صوتی و تصویری و ... وجود دارد. این کتابخانه دارای 3371 متر مربع، یک فضای پارکینگ برای 143 خودرو می باشد. در این کتابخانه 1450000 جلد کتاب و 400 رایانه برای استفاده ی عموم وجود دارد. این کتابخانه در سال 2004 افتتاح شد.

 

 

2

2. کتابخانه ی دانشگاه فنی دلفت، هلند
این کتابخانه در سال 1997 توسط دفتر معماری MECANOO طراحی شده است. سقف این کتابخانه با چمن پوشیده شده و دسترسی به آن با یک آسانسور می باشد. یک مخروط فولادی در بالای کتابخانه که دیوار آن از شیشه پر شده است وجود دارد. در این کتابخانه 155 رایانه همراه با 867000 عنوان کتاب از جمله مجلات الکترونیکی، پایان نامه دکترا و کتاب هایی قبل از سال 1900 نیز به چشم می خورد.

 

 

3

3.کتابخانه ی سلطنتی دانمارکی، دانمارک
این کتابخانه به الماس سیاه معروف است که دارای 33 میلیون آیتم از قرن 16 تا کنون همچنین 6 میلیون کتاب و مجلات به تنهایی می باشد. این ساختمان در سال 1999 توسط اشمیت چکش طراحی و افتتاح شد. ساختمان همانند یک جعبه که به سمت چپ تکیه داده است و به شکل منشور تحریف شده است.

 

 

4

4.کتابخانه ی شهر اشتوتگارت، آلمان
این کتابخانه در سال2011 طراحی شد که یک ساختمان کریستالی مکعب شکل و سقف آن نیز از شیشه است. فضای داخلی آن کاملا سفید و کتابها به روی یک صفحه ی نمایش متمرکز شده اند. راه پله هایی به طور تصادفی برای اتصال طبقات به یکدیگر وجود دارد. یک اتاق مطالعه نیز در قلب آن جای گرفته است.

 

 

5
5. SENDAI MEDIATHEQUE ژاپن
طراحی شده توسط تویواتیو در سال 2001 می باشد. این ساختمان با پنل های شیشه ای شفاف و دنده های فلزی پوشش داده شده است. در مجاورت این ساختمان درختان و گیاهان متعدد دیگری وجود دارد. با توجه به لامپ های داخلی آن این کتابخانه در شب به یک فانوس عظیم تبدیل می شود. این کتابخانه مجموعه ی بزرگی از رسانه هاست و به عنوان یک گالری هنری نیز استفاده می شود.

 

 

6
6.کتابخانه ی اسکندریه، مصر
این کتابخانه در ساحل مدیترانه با فضای قفسه ای برای 8 میلیون جلد کتاب است. ارتفاع آن 32 متر و اتاق مطالعه در قسمت بالا قرار دارد. سقف آنرا شیشه پوشانده است و مانند یک آفتابگیر کج می باشد. دیوار آن از سنگ گرانیت است و برای اضافه کردن نماد مصر از 120طرح حک شده بر روی دیوار آن استفاده شده است. این ساختمان هم یک کتابخانه و هم به عنوان موزه استفاده می شود. ارشیو آن به طور اینترنتی حفظ می گردد و کتابهای ارائه شده در آن بر اساس تقاضا می باشد.

 

 

7
7. کتابخانه ی گایزل، سن دیگو
طراحی این کتابخانه توسط ویلیام پریرا در سال 1993 می باشد که شبیه به یک برج یا هرم شش طبقه ساخته شده با بتن با مای شیشه است. این کتابخانه شامل مواد و خدمات مربوط به علوم اجتماعی، علوم فیزیکی، علوم دریائی، علوم انسانی، فنی و مهندسی، نقشه و هنر می باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته بندی مطالب