فیلیپ کورتیلو جانسون معمار برجسته آمریکایی است. وی در 8 ژولای 1906 در ایالت اوهایو به دنیا آمد. جانسون تحصیلاتش را در دانشگاه هکلی آغاز کرده و برای طی کردن دوره های تحصیلات تکمیلی خود، به دانشگاه هاروارد وارد شد.طی دوران تحصیل در هاروارد او به ویژه بر تاریخ و فلسفه متمرکز بود. تحصیلات وی چندین بار با چند سفر طولانی به اروپا قطع شد. این سفرها نقش بسیار موثری در شکل دهی به تحصیلات او داشت چرا که موجب شدند او هرچه بیشتر مفتون معماری شود. در سال 1928 جانسون با لودویگ روهه در نمایشگاه بین المللی بارسلون ملاقات کرد. ملاقات این دو نقطه عطفی در زندگی جانسون بود.
هنگامی که جانسون از آلمان بازگشت، مبلغ جدی معماری جدید شده بود. وی به همراه سه تن از دوستانش که هیچکاک یکی از آنها بود دور اروپا را سفر کرد تا گرایش های دست اول در معماری را بیازماید. در سال 1932 این سه، دستاوردهای خود را درنمایشگاهی درموزه ی هنر مدرن نیویورک ارائه کردند. این نمایشگاه با نام "سبک بین الملل: معماری از سال 1922" به عنوان نقطه تحولی در تاریخ معماری معاصر شناخته می شود. این نمایشگاه با تاثیر عظیمی که در آمریکا داشت، عملا معرف معماری مدرن به عموم آمریکایی ها می باشد.
به همراه برپایی نمایشگاه کتابی به قلم جانسون و هیچکاک منتشر شد.جانسون با استاده از موما" موزه هنر مدرن نیویورک" به عنوان منبری برای تبلیغ سبک مدرن، همچنان به حمایت از معماری مدرن ادامه می داد. فیلیپ جانسون در 1930 بخش معماری و طراحی را در موزه ی هنرمدرن نیو یورک تاسیس کرد. بعدتر در 1978 به عنوان عضو هیئت امنا موزه، مدال طلای موسسه معماران آمریکا را دریافت کرد و در سال 1979 موفق به دریافت جایزه ی نخستین دوره از جایزه معماری پریتزکر شد. جانسون در 25 ژانویه 2005 در سن 98 سالگی در سکونت گاه معروفش خانه ی شیشه ای از دنیا رفت.

از جمله آثار معروف وی می توان به خانه ی شیشه ای در نیون کنان، برج سیگرام در نیویورک، برج سونی، کلیسای کریستال کالیفرنیا، بوستان آبی فورت در تگزاس و ... را اشاره کرد.

 

 

خانه ی شیشه ای

1

 

 

 

 برج سیگرام

2

 

 

 

برج سونی

3

 

 

 

کلیسای کریستال

4

 

 

 

بوستان آبی فورت  

5

 

 

برج سیگرام

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته بندی مطالب